Sınırda kabus: Binlerce göçmen ABD’ye yürüyor

Noel tatilinde Meksika’da toplanan binlerce göçmen, kaçak yollarla ABD’ye girmek için sınıra yürüyüş düzenliyor.

ABD’de göçmen krizi giderek büyürken, Guetamala sınırından yola çıkan 10 bine yakın göçmen Meksika sınırından ABD’ye girmeyi amaçlıyor. Bölgede geçen seneden beri düzenlenen en büyük göçmen yürüyüşüne karşı ABD’li yetkililer de sınırda alarm durumuna geçti.

Meksikalı aktivist Luis Rey Garcia Villagra öncülüğünde yürüyen göçmenlerden bazıları ABD sınırına dün akşam ulaştı. 24 ülkeden gelen ve çoğu yoksul göçmenler arasında 3 bin kadar çocuk da bulunuyor.

Son dönemde Filistin-İsrail savaşı nedeniyle Orta Doğu’ya yoğunlaşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da göçmen krizinin büyümesi üzerine Meksika lideri Andrés Manuel López Obrador’la görüşmek üzere apar topar bu ülkeye gitti.

ABD’li yetkililer, sadece kasım ayında Meksika’dan ABD’ye 242 binden fazla kaçak göçmen geçtiğine dikkat çekiyor. Birçok göçmen ABD’ye tehlikeli yollardan geçmek için hayatlarını tehlikeye atıyor.

ABD Başkanı Biden, geçen hafta görüştüğü Meksika lideri Obrador ile sınırda güvenliğin artırılması konusunda anlaşmaya varmıştı. Obrador ise ABD’nin Küba ve Venezuela’ya uyguladığı yaptırımları kaldırmasının ve Latin Amerika ülkkelerine yardımın artırılmasının göçmen krizini hafifleteceğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir