The Telegraph: Britanya, Türkiye’ye sınır dışıları hızlandırmak için özel anlaşma istiyor

T24 Dış Haberler

Britanya’nın önde gelen yayınlarından The Telegraph’ın aktardığına göre Britanya İçişleri Bakanı Suella Braverman, Türkiye’ye göçmen iadesini hızlandırmak için Arnavutluk’la yapılan anlaşmaya benzer bir özel anlaşma hazırlamak istiyor. 

The Telegraph’ın haberine göre 2023’ün başından bu yana Türkiye’den Britanya’ya Manş Denizi’ni kullanarak binden fazla göçmen geldiğine inanılıyor. Haberde bu sayının geçen senelere kıyasla ciddi bir artışa işaret ettiği ve Türkiye’nin Britanya’ya “en çok kaçak göçmenin ulaştığı çıkış noktalarından biri haline geldiği” belirtildi. 

Habere göre Braverman ve Göç Bakanı Rober Jenrick, bu göçmenlerin Türkiye’ye hızlı bir şekilde sınır dışı edilebilmesi için bir anlaşma hazırlanması ihtimali üzerinde duruyor. 

İçişleri Bakanı’na yakın bir kaynak, “Türkiye gerçek bir endişe haline geldi. Çünkü oradan gelenlerin sayısında ciddi bir artış var ve bu insanları daha kolay şekilde gönderebilmeliyiz” diye konuştu. 

Braverman’ın ayrıca, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin sınır dışı uçuşlarını engelleyen kararlarını görmezden gelebileceği belirtildi.

Londra ile Tiran arasında yapılan bir anlaşma kapsamında çıkış noktası Arnavutluk olan birçok göçmen, Arnavutluk’a geri gönderilmişti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas