Tesla, Avrupa’daki başarı hedefleri için en büyük rakibiyle iş birliği yapacak

Tesla, son raporunda, Almanya’daki fabrikasında Model Y SUV’lerin üretimi için BYD Blade pilini kullanacağını açıkladı. Giriş seviyesi Model Y RWD için kullanılacak olan BYD pili, Çin’den ithal edilen Model 3’lerde ise CATL’nin LFP pili ile donatılacak. BYD, lityum madenlerinden bataryaları üretmeye kadar tüm elektrikli araç tedarik zincirini kapsayan dikey bir entegrasyona sahip bir şirkettir.

2022’de BYD, 1.863.494 adet yeni enerji aracı satışı gerçekleştirerek Çin’de en çok satan araba markası olarak Volkswagen’i geride bıraktı. Tesla’nın Model Y’de BYD Blade pilini kullanması, şirketin ilk kez Çinli bir üreticinin pillerini kullandığı anlamına gelir. BYD, otobüs endüstrisinde güçlü bir varlığa sahip ve dünyanın ikinci büyük pil üreticisidir. Bu işbirliği, Tesla’nın otomotiv endüstrisindeki konumunu güçlendirmesinin yanı sıra BYD’nin de EV pazarındaki konumunu sağlamlaştırmasını sağlayacak.

Tesla, Avrupa’daki başarı hedefleri için en büyük rakibiyle iş birliği yapacak

Blade pil, bir sonraki nesil bir pil olarak geleneksel lityum-iyon pillere göre birkaç avantaj sunar. Daha güvenli, daha kararlı ve daha uzun bir ömre sahiptir. Pil, istikrar ve güvenliği ile bilinen lityum demir fosfat (LFP) kimyasını kullanır ve bıçak benzeri bir tasarıma sahiptir, bu da ısının dağılımını arttırır ve pil güvenliği açısından kritik bir unsurdur.

Tesla’nın Blade pilini kullanması, EV pazarını önemli ölçüde etkileyecektir. Dünya genelinde önde gelen EV üreticilerinden biri olarak, Tesla’nın bu pil teknolojisini kullanması, diğer EV üreticilerinin de araçlarında bu teknolojiyi kullanma konusunda araştırma yapmalarına teşvik edebilir. Ayrıca, Tesla ve BYD arasındaki işbirliğinin, her iki şirketin güçlü yanlarını kullanarak üstün EV’ler üretmesine olanak tanıması beklenmektedir.

Özetle, Tesla’nın BYD Blade pilini kullanması, EV pazarında önemli bir gelişmedir. BYD Blade pilinin Tesla’nın araçlarında kullanılması, daha güvenli, daha kararlı ve daha uzun bir ömre sahip bir pil teknolojisine sahip olmalarını sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir