PEN Yazarlar Derneği’nden Merdan Yanardağ açıklaması: Kabul edilir bir yanı yok

PEN Yazarlar Derneği, Abdullah Öcalan’la ilgili sözleri nedeniyle “suçu ve suçluyu övme” iddiasıyla başlatılan soruşturmada tutuklanan TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın tutuklanmasına tepki gösterdi.

‘ADALET HERKESE BİR GÜN LAZIM OLACAKTIR’

PEN Yazarlar Derneği tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Gazeteci, yazar, üyemiz Merdan Yanardağ yaptığı bir açıklamadan dolayı apar topar tutuklandı. Kendisi ‘Ben hiçbir terör örgütünü övmedim, hiçbir terör örgütü liderini de övmedim. Böyle bir kastım da niyetim de yok’ dediği halde tutuklandı.

Söylediklerinin montajlanarak sunulduğunu söyleyen Merdan Yanardağ’ın apar topar tutuklanmasının kabul edilir bir yanı yoktur. Hep söylüyoruz ‘Adalet herkese bir gün lazım olacaktır’ diye.

Merdan Yanardağ derhal serbest bırakılmalıdır.”

Ne olmuştu?

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ hakkında, geçen hafta yayınlanan 4 Soru 4 Cevap programında AK Parti’nin PKK lideri Abdullah Öcalan ile yeni bir çözüm süreci hazırlığında olduğu görüşünü anlatmak için kullandığı sözlerinin bağlamından kopartılarak sosyal medyada dolaşıma sokulmasının ardından “Terör örgütünü övme” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

Merdan Yanardağ, sözlerinin bağlamından koparıldığını anlattığı ve yayınlanmayan görüntüleri yeniden yayınladığı bir özel yayına katıldı. Yanardağ, yayın esnasında kanalın ofisine gelen Terörle Mücadele Şube polis memurları tarafından yayın sonrasında gözaltına alınarak ifadeye götürüldü.

Yanardağ geceyi nezarethanede geçirdikten sonra sabah saatlerinde Çağlayan Adliyesi’ne getirildi. Savcının ifade işlemlerini öğleden sonra yapacağını açıklamasının ardından Yanardağ’ın öğlen saatlerinde ifade işlemleri başladı. İfade işlemlerinin bitmesinin ardından mahkemeye sevk edilen Yanardağ tutuklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir