Metrobüse binmenin, metrobüste yer kapmanın püf noktaları!

Metrobüse binmek çetin bir mücadele ister. Orası bir ‘survivor’dır, geçilmesi gereken engeller vardır. Ama yılmayın, sizin için metrobüse binmenin püf noktalarını derledik.

Metrobüs yaramaz bir çocuk gibi, ne onla oluyor ne de onsuz. Kalabalığından şikâyet edip duruyoruz ancak onun gibi ulaşım kolaylığı sağlayan başka bir araç da yok. 2 saatten uzun yolu yarı yarıya düşürüyor.

Binmesi ayrı, yolculuk yapması ayrı bir sabır istiyor. Peki, yok mu bunun kolay bir yolu, rahatça binme yöntemi?

İşte sizler için derlediğimiz metrobüse binmenin püf noktaları:

TERCİHİNİZ İLK DURAK OLSUN

Metrobüste oturmanın neredeyse tek yolu ilk duraktan binmek. Beylikdüzü Sondurak, Zincirlikuyu, Cevizlibağ ya da Söğütlüçeşme tercih edebileceğiniz duraklar. Yakınlığınıza göre buralara gidip, uzun sıralar bekledikten sonra oturma ihtimaliniz olabilir. Ancak sizi iterek içeri sokacak olan bazı kişilere dikkat edin. Zira onlar sayesinde bir anda kendinizi herhangi bir koltukta bulabilirsiniz. Eğer şanlıysanız Sefaköy ya da Uzunçayır gibi yolcu yoğunluğu olan duraklarda da boş metrobüse denk gelebilirsiniz. Ama buralarda binmek için çetin bir mücadele vermeniz gerekir.

HIZLI OLMAK ZORUNDASINIZ

Yavaş olanın metrobüste yeri yok! Hızlı olmanız gerek, ilk duraktan bile binseniz, çok az bir yavaşlık sizi yerinizden eder, ayakta kalırsınız. Hızın yanında kararlı da olmalısınız, ilk gördüğünüz koltuğa oturun. Kararsızlık yaşarsanız o koltuğa çoktan başkası oturmuş olur.

KENDİNİZE GÜVENİN

Metrobüse binmek çetin bir mücadele ister. Kendinize güvenin. Eğer boş bir metrobüse denk geldiyseniz, insanlar sizi itecektir, doğru değil biliyoruz ama sizde itin yoksa ayakta kalırsınız. Dolu bir metrobüse denk geldiğinizde ise yüzsüzlüğün dibine vurun. Eğer kendinizi içeri atarsanız, size yer açacaklardır. Ama ayıp olur, sıkıştırmayayım, küfür yemeyeyim derseniz çok beklersiniz.

ADIMINIZI ATIN GERİSİ GELİR

Çok dolu gelen bir metrobüse binemeyeceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İnenler bittikten sonra adımınızı atın, gerisi gelecektir. O kalabalık bir karadelik gibi sizi içine çekecektir. Baktınız çekmiyor sırtınızı kullanarak öncekileri hafifçe itin. Size yer açacaklardır.

KENDİNİZİ KAPIYA GÖRE AYARLAYIN, BİZCE ORTA KAPIYI TERCİH EDİN

Hesaplarınızı yapın ve otobüsün kapısına denk gelecek gibi kendinizi ayarlayın. Ancak gelen otobüse dikkat edin, zira aktif olarak kullanılan iki çeşit otobüs var. Eğer dikkat etmezseniz etmezseniz kapıya denk geleyim diye beklerken körüğe denk gelirsiniz. Not: Sarı otobüsler, gri otobüslere göre biraz daha kısadır ve her şoförün aynı yerde durmayacağını da hesaba katmalısınız. Orta kapıyı tercih edin Metrobüste en çok yolcu sirkülasyonunun olduğu yer orta kısımlardır. Elinizde imkân varsa kendinizi buralara göre ayarlayın. Çünkü oralarda daha geniş alanlar vardır ve koridorlardan daha çok yolcu alır. Ama bindikten sonra o bölgelerden uzaklaşın, çünkü sonraki durakta o kapılardan yine yoğun iniş ve binişler olacaktır.

KÖRÜKTE YERİNİZİ ALIN

Metrobüse binmeyi başardıktan sonra kendinize göre en kolay konumu alın. Zira tutunmak bir süre sonra imkânsız hale gelecektir. Bizim önerimiz körükte yerinizi almanız. Körük hareket alanı olarak diğer bölgelerden daha geniştir ve koridorda insanların oraya gitmesini engelleyen bazı yolcular olur. Körüğe ulaşmak istendiğinde can sıkıcı olan bu insanlar, körükteki yerinizi alınca hayat kurtarıcı konumuna geçer.

SAATİNİZİ İYİ AYARLAYIN

Metrobüsün en boş olduğu saatler sabah 4 – 5.30; öğlen 11 – 13.30 akşamları ise 9 – 10.30 arasıdır. Eğer zorunluluğunuz yoksa bu saat dilimlerini kullanmaya çalışın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir