Melih Gökçek’ten Bakan Yardımcılarına, Yeni Şafak Köşesine Soğan, Siyaset, Ekonomi Üçlüsü!

Soğan fiyatları son günlerin ana odak noktası. Öncelikle mutfağın vazgeçilmezi olması soğana bu rolü atfederken, böylelikle ekonomik olarak da sembol bir değer üstlenmiş oluyor. 14 Mayıs seçimlerine artık bir aydan az zaman kala siyaset de seçmen tercihlerinde ekonominin yerini bildiğinden soğan üzerinden bir tartışmaya girişmiş halde görülüyor.

Soğan, gündemimize bu görselle düşerken, Türkiye’de tüm siyasiler için de önemli bir gösterge oldu.

Soğan, vatandaşın gündeminde zaten önemli bir yeri varken, seçim çalışmaları esnasında da viral olan görsellerin başrolü oldu.

Muhalefetin gündeminde, halkın da gündemi olan gıda ve fiyatı nedeniyle soğan olması son günlerde soğana olan iktidar yaklaşımını da değiştirdi. Özelikle troll hesapların soğan saldırıları, savunma sanayii üzerinden olurken, bu minvaldeki bürokrat ya da eski politikacıları paylaşımları da dikkat çekiyor.

Sosyal medyayı aktif kullanan ve son günlerde yeniden gündemde olan Ankara’nın eski belediye başkanı İ. Melih Gökçek, soğan fiyatlarındaki artışın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik bir seçim çalışması olduğunu düşündüğünü iletti.

Tabi soğan ve patates fiyatları, giyim, konut, araba, süt, et fiyatlarındaki artışı tek başına açıklamıyor.

Melih Gökçek soğan fiyatlarına atıf yapan tek iktidar yanlısı değil! Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam da uydu ve soğanı karşılaştıran bir paylaşım yaptı.

Tabi Bakan yardımcısının paylaşımı çok tepki çekti. Özellikle kendi alanında çözülmesi gereken çok fazla sorun varken,

Bir de vatandaşlar nereye tatile gidecekleri yerine yani kısaca turizm yerine soğan alımını hesap ederken,

Gıda fiyatları üzerinden yapılan bu paylaşım haliyle ilgi çekti.

Ne hikmetse düğmeye basılmış gibi aynı gün yapılan soğan paylaşımlarından biri de, CHP lideri ve Cumhurbaşkanı adaylarından Kemal Kılıçdaroğlu’nun soğanlı videosuna ve soğan üzerinden viral olan görseline yönelik Yeni Şafak’tan da yorum geldi.

Erdoğan’ın parti bünyesindeki başdanışmanlarından geçen iki dönem de milletvekilliği yapan Yeni Şafak köşe yazarı Yasin Atay, “Soğan sembolizmi ve özgürlük” başlıklı yazısında dikkat çeken tarihi örnekler veriyor.

‘Türkiye’de soğan kıtlığı yok, vicdan, izan ve ahlak kıtlığı var. Yoksa Allah bu ülkeye soğanı da sarımsağı da mercimeği de halkına yetecek kadar vermiş, ama gözü doymak bilmeyen tüccarlar ve siyasiler Allah’ın lütfuyla, keremiyle bolca verdiği rızık üzerinde tepiniyorlar’ ifadelerini kullanıyor.

Soğan üzerinden değerlendirmelerinde Hz. Musa’nın köle kıssaları üzerinden anlatımı dikkat çeken Atay, yazısına son verirken de “Ne yazık ki siyasette popülizm çoğu kez insanlara daha iyi olanı daha kötü gibi, daha kötü olanı da daha iyi gibi gösterebilme illüzyonlarına çok geniş bir alan açıyor. Özgürlüğü herkes taşıyamıyor, nimetler her zaman ve herkeste şükrana yol açmıyor” cümlelerini kuruyor.

Atay’ın yazısı da sosyal medyada yer buldu ve dikkat çekti.

Yorumlar soğan fiyatları üzerinden alım gücünü ve hatta yaklaşan seçimlerin gündemini oluştururken,

Gazeteciler de yazıyı farklı gözlemlerle yorumladı.

Soğan fiyatlarında yaşanan son durumun seçim çalışması olduğunu mu, tarım politikalarının sonucunda enflasyonla birleşmesi olduğunu mu düşünüyorsunuz??

Yorumlara bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir