İkinci Dünya Savaşı’nda İngiltere’de Yapılan Acımasız Hayvan Katliamı Sizi Şoka Uğratacak!

İkinci Dünya Savaşı boyunca birçok kan donduran olay yaşanmış olsa da, günümüzde hala İngiltere tarafından resmi olarak kabul görülmeyen bir hayvan katliamı belki de içlerindeki en ürkütücü ve ruhsuz olanı olabilir. Yüz binlerce hayvanın öldürüldüğü bu acımasız soykırımın sebepleri sizi şoka uğratacak.

Kaynak: https://eksiseyler.com/ingiliz-hukume…

İkinci Dünya Savaşı yaklaşırken İngiltere bütün vatandaşlara gıda desteği sağlama konusunda endişeliydi.

1940’ta Londra’nın yukarısında bir Alman bombacı uçağı. Resim: İmparatorluk Savaş Müzesi

Olası bir kıtlıktan korkan İngiltere devleti, evcil hayvanı olan vatandaşlarını yakın dostlarını ötanazi yolu ile uyutmaya çağırdı.

Jan Willemsen/Flickr Creative Commons License (CC BY-NC-SA 2.0)

Milliyetçilik duygusu ile birçok İngiltereli evcil hayvanlarını yakınlardaki veterinerlere götürerek ötanazi yolu ile uyutmaya karar verdi. Durum o kadar kötüydü ki tahminen dört yüz bin ile yedi yüz elli bin köpek ve kedi öldürüldü ve ülkedeki kloroform kaynakları tükendi.

İkinci Dünya Savaşı başladıktan sonra ise beklenen kıtlık tehlikesi gerçekleşmedi ve birçok evcil hayvan sahibi pişmanlıklarını dile getirdi. Tanınmış hayvan dernekleri ve hayvan severler birçok protesto gerçekleştirdi.

Bu eleştirilerin üzerine The Times gazetesi, insanların kıtlıktan dolayı değil sorumsuzluklarından dolayı hayvanlarına ötanazi yaptırdığına dair bir eleştiri haberi yayınladı.

Günümüzde, yersiz bir endişeden dolayı gerçekleştirilen bu hayvan katliamı İngiltere tarafından resmi olarak kabul edilmese de Londra’daki Hyde Parkı bu kanlı tarihi unutmamak için “Savaştaki Hayvanlar Anıtı” ile ölen hayvanları anıyor.

en.wikipedia.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir