Dolar/TL Haftaya Rekor Kırarak Başladı!

Cumhurbaşkanlığı 2. Tur seçimlerinin tamamlandığı 28 Mayıs 2023 tarihinden bu yana döviz piyasasında hareketlilik devam ediyor. Ekonomi yönetiminin baştan aşağıya değişmesi yerli yatırımcıda farklı beklentilere yol açsa da Dolar/TL kuru rekordan rekora koşuyor. Dolar, Türk lirası karşısında yeni haftaya yükselişle başladı.

Geçtiğimiz haftayı 25.23 seviyesinde kapatan Dolar/TL paritesi, Haziran’ın son virajına hızlı giriş yaptı. Sabah saatlerinde rekor kıran döviz kuru an itibariyle 26 TL sınırını geçti.

Faiz Artışına Rağmen Dolar Neden Yükseliyor?

Ekonominin yeni kaptanı Mehmet Şimşek, koltuğu devraldığı günden itibaren “rasyonel politikalara dönüş” mesajı veriyor. Şimşek’in sözlerini irdeleyen piyasa, Merkez Bankası’nın para politikasını değiştireceği beklentisine girdi. Geçtiğimiz günlerde art arda raporlar yayınlayan dev yatırım kuruluşları, TCMB’nin ilk toplantıda faizleri en az %20-25 aralığına çekeceğini öngörüyordu.

Merkez Bankası ise geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği toplantıda politika faizini %15 ile sınırlı bıraktı. Toplantının ardından art arda konuşan TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan ve Mehmet Şimşek, parasal sıkılaşmanın devam edeceğini belirtti.

Şimşek ve Erkan’ın piyasaya verdiği mesajlara rağmen döviz kurları yukarı hareket etmeye devam ediyor. Söz konusu yükselişin nedeni ise hem geçmiş uygulamalara, hem de bugünün beklentilerine dayanıyor.

Geçmişin Faturası!

Nureddin Nebati ve Şahap Kavcıoğlu liderliğindeki eski ekonomi yönetimi ilginç bir politika izledi. Düşük faiz ve yüksek enflasyon ortamına rağmen yaklaşan seçim nedeniyle döviz piyasasını kontrol eden yetkililer, Dolar/TL paritesini enflasyonun gerisinde bıraktı.

Aşırı değerli Türk lirası nedeniyle ithalat rakamlarında tarihi seviyeleri gördük. TÜİK’in son verilerine göre son 5 ayın dış ticaret açığı 56 milyar dolara yükseldi. Seçim sürecinde TCMB net rezervleri ise -3 milyar dolara kadar geriledi.

Yeni ekonomi yönetimi ise Nebati-Kavcıoğlu ikilisinin aksine ortodoks politikalar izlemeyi tercih ediyor. Hafize Gaye Erkan yönetimindeki Merkez Bankası, geçtiğimiz hafta toplam rezervleri arttırarak negatif gidişe son verdi.

Faiz Artışı Beklentileri Karşılamadı

Seçimin ardından yatırım kuruluşları TCMB politika faizinin ilk toplantıda en az %20’ye çıkması beklentisine girdi. Ancak yeni ekonomi yönetimi sıkı para politikasına daha kademeli bir geçişi tercih ediyor.

Geçtiğimiz hafta konuşan Bakan Şimşek, bu durmun bir süreç olduğunu belirtti. PPK üyelerinin yayınladığı metinde ise “enflasyonda belirgin iyileşme sağlanana kadar” sıkılaşmanın devam edeceği mesajı dikkat çekti.

Yatırım kuruluşlarının büyük bir kısmı, Dolar/TL paritesinin adil değerinin 25-27 aralığında olduğu yorumunu yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas