Counter-Strike 2’de bizi neler bekliyor? İnternet kafelerin vazgeçilmeziydi…

Türkiye’de 2000’li yılların başlarında neredeyse her mahallede bir internet kafe bulunurdu. Mahalledeki çocuklar ise genellikle tek bir oyunu oynamak için buralarda toplanırlardı. Counter-Strike, internet kafelerde olsun, sunucular üzerinden olsun dünya çapında bugüne kadar en çok oynanan multiplayer oyunların başında geliyor. Şimdi ise oyun severler, serinin yeni oyunu Counter-Strike 2 için adeta gün sayıyor. 

Counter-Strike (CS) efsanesi doğalı 24 sene oldu. CS, ilk olarak bir başka efsane oyun Half-Life’ın yan modu olarak 1999 yılında Minh “Gooseman” Le ve Jess “Cliffe” Cliffe tarafından geliştirildi. Half-Life’ın yapımcı şirketi Valve’ın modu satın almasıyla 2000 senesinde bağımsız bir oyun olarak piyasaya sürüldü.

Counter-Strike’ın ilk oyununun grafikleri böyle görünüyordu.

EFSANE 24 SENE ÖNCE DOĞDU

Multiplayer şekilde birinci şahıs kamerasıyla oynanan CS’de oyuncular, ‘teröristler’ ve ‘counter-teröristler’ (teröristlerle mücadele timleri) olarak adlandırılan iki gruptan birini seçiyor. Dusk, Assault, Aztec, Italy gibi efsaneleşmiş haritalara sahip olan ilk oyunda haritalara göre bomba yerleştirme veya rehine kurtarma görevleri yapılıyor. Örneğin Dusk haritasında terörist takım bomba yerleştirirken, counter-teröristler ise bu bombayı imha etmeye çalışıyor. Ya da Assault haritasında olduğu gibi counter-teröristler, rehineleri teröristlerden kurtarmaya uğraşıyor.

Oyunda ayrıca ölüm maçı, kaçış, bölge kontrolü gibi farklı modlar da bulunuyor. Her maç sonunda öldürdükleri rakip ya da kazandıkları maça göre para kazanan oyuncular, bir sonraki maçta daha iyi silahlar satın alma şansına sahip oluyor. Belli bir sayıda maçı kazanan takım ise oyunu kazanıyor.

CS’nin 2004 yılında Counter-Strike: Condition Zero ve Couter-Strike: Source adında iki yeni sürümü daha yayınlandı. Ancak 2012 yılında piyasaya sürülen serinin dördüncü sürümü Counter-Strike: Global Offensive, en az CS’in ilk sürümü kadar ses getirecekti.

CSGO’da grafikler ilk oyuna göre daha da gelişti.

Counter-Strike Source motoru ile yapılan oyun, PC’nin yanı sıra Mac, Linux, Play Station ve Xbox platformlarında da piyasaya sürüldü. Çok daha gerçekçi grafiklere ve yepyeni haritalara sahip olan CSGO’ya yeni oyun modları da eklendi. 2018 yılından bu yana ücretsiz olarak sunulan CSGO’da ekipman ve silah desenleri ile bazı öğeler ücretli olarak satılmakta. CSGO günümüzde bile PC oyun oynama platformu Steam’de en çok oynanan oyunlar arasında yer alıyor.

OYUN SEVERLER COUNTER-STRIKE 2 İÇİN GÜN SAYIYOR!

Peki bizi Counter-Strike 2’de neler bekliyor? Test sürümü 2023’ün Mart ayında piyasaya sürülen oyunun tam sürümünün bu yazın son günlerinde yayınlanması bekleniyor. Ancak oyunun hangi platformlarda piyasaya sürüleceği henüz netlik kazanmış değil.

Counter-Strike 2’de yapımcı Valve tarafından geliştirilen ve ilk olarak Dota 2’de kullanılan Source 2 motoru kullanıldı. Valve ekibi, mermi izlerini ve mermilerin etkilerini uzaktan daha iyi anlaşılabilir hale getirmeye özel olarak odaklandı. Ekip, patlamalar ve yangın gibi unsurlarla daha fazla görsel tutarlılık yaratmaya çalışırken çevresel etkiler de iyileştirildi. Bunun yanında oyunda sis ve flaş bombasının etkileri çok daha gerçekçi hale getirildi.

CS2’de grafikler oldukça gerçekçi.

Belirli oyuncuların yüklemesine izin verildiği Counter-Strike test sürümünde sadece sınırlı sayıda harita mevcut. Ancak oyunun tam sürümünde haritaların üç sınıfa ayrılacağı konuşuluyor. Bunun yanında, Dust II, Mirage, Train, Nuke, Overpass, Inferno, Ancient, Vertigo, Italy, Baggage, Shoots, Office, Canals, Lake ve Shortdust haritalarının CS 2’de yer alacağı oyun siteleri tarafından belirtilmekte.

Oyunun tam sürümü yayınlandığında ise CSGO sahipleri oyunu Couter-Strike 2’ye ücretsiz bir şekilde yükseltilebilecek. CSGO için satın alınan silah desenleri ise CS 2’de de kullanılabilecek. CSGO dünyasının hali hazırda çok büyük bir silah deseni pazarına sahip olduğunu hatırlatmakta da fayda var.

Kaynaklar: Gamesradar, Dexerto, HC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas