Beyaz Saray’dan personelleri için ChatGPT kararı!

Beyaz Saray, ChatGPT ve benzeri üretici yapay zeka araçlarının kullanımına yönelik olan katı sınırlamaları kullanmak için harekete geçti.

Temsilciler Meclisi idari şefi Catherine Szpindor’dan ChatGPT ve benzeri geniş dilli yapay zeka modellerinin kongre ofislerinde kullanımı için dar koşullar belirleyen bir not elde ettiğini iddia ediyor.

YALNIZCA ARAŞTIRMA VE DEĞERLENDİRMELERDE KULLANILMASINA İZİN VERİLDİ

Szpindor, daha sıkı gizlilik kontrolleri nedeniyle personelin yalnızca ücretli ChatGPT Plus hizmetini kullanmasına izin verildiğini ve bunun da yalnızca “araştırma ve değerlendirme” için yapıldığını söylüyor. Teknolojiyi günlük işlerinin bir parçası olarak kullanamıyorlar.

Szpindor, Meclis ofislerinin Plus kullanırken bile sohbet robotunu yalnızca kamuya açık verilerle kullanmasına izin verildiğini ekliyor. Etkileşimlerin yapay zeka modeline veri beslemesini önlemek için gizlilik özelliklerinin manuel olarak etkinleştirilmesi gerektiği belirtiliyor. ChatGPT’nin ücretsiz katmanına ve diğer büyük dil modellerine ise şu anda izin verilmiyor.

KURUMLAR VE ŞİRKETLER YAPAY ZEKA KULLANIMINA KARŞI UYARMIŞTI

Kurumlar ve şirketler, kaza ve kötüye kullanım potansiyeli nedeniyle üretken yapay zeka kullanımına karşı uyarıda bulundu. Örneğin Cumhuriyetçiler, yapay zeka tarafından üretilen bir saldırı reklamı kullandıkları için eleştirilirken, Samsung personelinin iş için botu kullanırken ChatGPT aracılığıyla hassas verileri sızdırdığı iddia edildi.

Okullar kopya endişeleri nedeniyle bu sistemleri yasakladı. Meclis kısıtlamaları teorik olarak yapay zeka tarafından yazılmış yasalar ve konuşmalar gibi benzer sorunları önlüyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas