65 yaş üstü ücretsiz ulaşım hakkı kalkar mı: Dünyadaki örnekler nasıl?

Temmuz ayı zam rekorları ile geride kalırken, özellikle akaryakıttaki fiyat artışları sonrası birçok ilde toplu ulaşıma zam yapıldı. Uygulamalar sadece zamlar da sınırlı kalmadı. Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar sonrasında iki ilde 65 yaş üstünün faydalandığı ücretsiz ulaşım hakkı da kaldırıldı. Karar sonrası gözler diğer illere çevrildi. Peki benzer uygulamalar dünyada da var mı?

Türkiye’de 65 üstü kişilere uygulanan ücretsiz ulaşım hakkı dünyanın birçok ülkesinde de uygulanıyor. Gazete Duvar’dan Didem Mercan’ın haberine göre, özellikle büyük şehirlerde rastlanan uygulamalar 60 yaş üstünü kapsıyor. Bu uygulamanın görüldüğü yerlerden biri olan İngiltere’nin başkenti Londra’da 60 yaşına geldiğinizde kişiye özelleştirilmiş Oyster Card (seyahat kartı) ile otobüs, metro ve diğer ulaşım araçlarında ücretsiz seyahat edebiliyorsunuz. Ücretsiz ulaşım hakkı İngiltere’nin diğer şehirlerinde de emeklilik yaşına bağlı olarak uygulanıyor. 

Fransa’da 65 yaşında ve 2 bin 200 Euro’nun altında kazananlar, ücretsiz Nagivo Kart ( seyahat kartı ) ile metro, otobüs ve trenlerde seyahat edebiliyor. Yine benzer ücretsiz ve indirimli seyahat uygulamaları Fransa’nın diğer kentlerinde de mevcut.

Almanya’nın bazı eyaletlerinde de gönüllü ve kalıcı olarak ehliyetlerinden vazgeçen ve yetkililere iade eden 65 yaş üstü vatandaşlar ücretsiz olarak ulaşım araçlarını kullanabiliyor. Almanya’nın birçok kentinde 60 yaş üstü bireyler halihazırda ulaşım araçlarını indirimli kullanıyor.

Bazı batı Avrupa ülkelerinde ise hiç kimse seyahat ücreti ödemiyor. Lüksemburg, 2020’de tüm toplu taşıma araçlarında ücretleri kaldıran dünyadaki ilk Avrupa ülkesi oldu. Malta, toplu taşıma sistemini tüm sakinleri için ücretsiz hale getiren Avrupa’daki ikinci ülke oldu. Hollanda’da ise öğrenciler toplu taşımayı ücretsiz kullanabiliyor.

Asya ülkelerinde de yine benzer uygulamaları görmek mümkün. Hindistan’da yeni Delhi hükümeti 2019 yılında sadece kadınlar için ücretsiz seyahat başlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

asdasdas